Gasztroblog-sorozat Mikes Márkkal 25.
A receptekkel kapcsolatos nagy érdeklődésre való tekintettel az új projektben is tovább folytatjuk gasztroblog-sorozatunkat. A blogok írója ismét Mikes Márk sommelier, gasztroblogger, aki megosztja velünk élményeit, véleményét és néhány igazán izgalmas bevált receptjét is. Fogadjátok szeretettel!
A mi családunkban létezik egy olyan hagyomány, hogy bizonyos ételeket csak és kizárólag bizonyos alkalmakkor főzünk. Legyen szó akár Húsvétról, Karácsonyról vagy akár egy adott családtag születésnapjáról. Minden ünnepnek megvan a maga specialitása, melyet azon a jeles napon fogyasztunk. Karácsonykor kerül az asztalra libamáj, Szilveszterkor hideg krémek pirítóson, másnap ropogós malac lencsével, Húsvétkor pedig füstölt sonkás-káposztás „rakottas”.
Ezen ünnepek között van természetesen az én születésnapom is, melyet egy abszolút favorit kedvencemmel szoktuk ünnepelni. Ez a különlegesség nem más, mint a lyukas csont, azaz az osso bucco, melyhez nálunk kukoricakása dukál. Imádom készíteni is, de annál jobban elfogyasztani, ahogy a telt karakterű, omlós hús a koncentrált, füstös paradicsommártásba burkolózik. Még leírva is korog a gyomrom, el tudjátok képzelni, milyen belekóstolni ebbe az elképesztő ízkavalkádba.
Amióta bele vagyok bolondulva a juhhúsba, természetesen birkalábszárból készítem, melyet a „jófej” hentesem szokott kétujjnyi szeletekre vágni a kérésemre. Nem csak amiatt szeretem, mert őrületesen finom, hanem mert jelentősen olcsóbb is, mint az eredeti recept, mely borjúlábszárból készül.
Maga az étel elkészítése pofonegyszerű, a nettó munkánk sem több 25-30 percnél.
Lassan, kíméletesen sül, párolódik – erre persze rá kell szánni a délelőttöt – viszont ami születik, az tényleg nálam a Menyország. Hozzá egy juhsajtos, azaz pecorinóval megbolondított kukoricakása dukál, melyet kellemesen krémes állagúra szoktam készíteni. Szerintem zseniális köret hozzá! Engedjétek meg, hogy most bemutassam az én szülinapi kedvencemet:
Lassan sült birkalábszár
Hozzávalók:
- 1,5 kg birkalábszár (2-3 cm-es szeletekre vágva)
- 3-4 ek liszt
- olívaolaj
- 50 g vaj
- 100 g füstölt császárszalonna
- 1 hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 3 szár angol zeller
- 1 dl rosé
- 400 g darabolt paradicsom (konzerv)
- ½ mk bors
- 1 mk só
- 1 mk cukor
- 2 babérlevél
- friss rozmaring ág
- friss kakukkfű ág
- 5+2 dl húsleves
- 2-3 db répa
- petrezselyem
- citromhéj
Elkészítése:
A hús szeleteket sózom, borsozom. Lisztbe forgatom, majd olívaolaj és a vaj keverékén szép ropogósra sütöm mindkét oldalát. Kiveszem a húst a fazékból, és a zsiradékból is csak hámom evőkanálnyit hagyok benne. Erre teszem a kockázott füstölt szalonnát, kicsit megpirítom.
Beleteszem a finomra vágott hagymát és a zúzott fokhagymát, majd a szalonnával együtt dinsztelem, nagyjából 10 percig. A zellerszárat feldarabolva szintén beleteszem, hozzáöntöm a rozét, elpárolom belőle az alkoholt. Ez nagyjából 2 perces folyamat.
Beleöntöm a darabolt paradicsomot, valamint a sót, a borsot és a cukrot. Pár percig együtt párolom a ragut, majd visszateszem a lepirított húst. Babérlevéllel, rozmaringgal és kakukkfűvel fűszerezem. Felöntöm 5 dl húslevessel, majd fedő alatt 2,5 órát sütöm 150 fokon.
Közben elkészítem a köretet.
Krémes polenta
Hozzávalók:
- 8 dl húsleves
- 200 g kukoricadara
- 50 g vaj
- 50 g pecorino (juhsajt)
- só
- bors
Elkészítése
A húslevest felmelegítem, majd habverővel belekeverem a kukoricadarát, leveszem a hőfokot és lassan főzöm, sűrítem, nagyjából 6-7 percig. Amikor szépen besűrűsödik, akkor belekeverem a reszelt sajtot és a vajat. Frissen őrölt borssal ízesítem, és ha szükséges sózom. A sóval azért kell óvatosnak lennünk, mert a húslevestől függ mennyi kell majd bele. Krémesre keverem, és melegen tartom.
A sárgarépát előkészítem, ujjnyi karikákra szeletelem.
2,5 óra után kiveszem a sütőből a húsos ragut. Eltávolítom a fűszerek vastagabb szár részeit. Ellenőrzöm a szaft mennyiségét, és ha kell, pótlom 1-2 deciliter levessel. Hozzáadom a darabolt sárgarépát, ráteszem a fedőt, és nagyjából 45-50 percre visszateszem a 150 fokos sütőbe.
Miután a sárgarépa is megpuhult és a hús is leomlik a csontról, citromhéjból és frissen vágott petrezselyemből készült „fűszerbombával” emelem ki az illatokat és az ízeket.
Ezt semmiképpen nem szabad kihagyni, megéri!
Jó étvágyat kívánok!