Görög citromos birkanyak, rozmaringos parázskrumplival

Gasztroblog-sorozat Mikes Márkkal 23.

A receptekkel kapcsolatos nagy érdeklődésre való tekintettel az új projektben is tovább folytatjuk gasztroblog-sorozatunkat. A blogok írója ismét Mikes Márk sommelier, gasztroblogger, aki megosztja velünk élményeit, véleményét és néhány igazán izgalmas bevált receptjét is. Fogadjátok szeretettel!

Amikor van szerencsém ételeket készíteni, főleg ide a blogra, az alkotásokat sokszor több hetes előkészület előzi meg. Próbálok inspirációkat gyűjteni, rengeteget kísérletezek, kombinációkat próbálok ki, különféle technológiákat fejlesztek tökéletesre, hogy a végeredmény olyan legyen, melyet, ha valaki elkészít, akkor tényleg sikere legyen. Az elképesztően sok háttérmunka természetesen mindig azzal kezdődik, hogy a megálmodott ételhez beszerezhető-e az áhított alapanyag?

Mindez hatványozottan igaz a juhhús esetében, mely sajnos még mindig ritkaságnak számít, ha célirányosan hozzá szeretnénk jutni. Nyilván azért rengeteget változott ez az utóbbi időben, viszont még én is beleszaladok abba, hogy gyakran az élet felülírja a terveket.

Pécsen a kedvenc hentesemnél, ahol minden szerdán érkezik friss juhhús, érdemes korán érkezni, hiszen nagyjából délre „lerabolják” az ínyencek.

Ez pedig azt mutatja, hogy igenis van igény erre a nagyszerű alapanyagra. Jómagam is imádok vele dolgozni, valahogy mindig egyfajta ünnep a családunkban, ha juhhúst fogyaszthatunk.

Történt, hogy a hentesüzlet vezetője, mivel tudja, hogy ezzel foglalkozom, jelezte, hogy érkezik ismét a heti juhhús szállítmány, menjek reggel jó korán, mert lesznek benne kuriózumok is.

Persze volt egy elképzelésem, hogy mit szeretnék nektek bemutatni, de az élet itt is felülírta a terveket, ebben az esetben mondhatom, hogy szerencsére.

Ugyanis sikerült egy fantasztikusan szép, egész nyakat zsákmányolnom, melyet, amikor vittem haza, a röpke másfél perces autóúton meg is álmodtam, hogy mi lesz belőle. Egy mediterrán karakterű enyhén pikáns, lassan sültet vizionáltam magam előtt, hozzá pedig vajpuha, krémes, fűszeres szaftban konfitált, pirult parázs krumplit láttam a lelki szemeim előtt.

Elképzelhetitek, mennyire lelkesen vetettem bele magam a készítésébe.

Sokat gondolkodtam, hogy milyen technikát alkalmazzak hozzá, hiszen hiába álmodok meg valamit, ha elrontom a sütéssel. Azt tudtam, hogy egészben fogom megsütni, vagyis elővettem az öntöttvas kacsa sütő tálamat és belecsaptam a kalandba.

Egy biztos: minden várakozásomat felülmúlta a végeredmény. Elképesztően szaftos, omlós és vajpuha lett a hús, a rozmaringos szaftban sült krumpli pedig zseniális dolog, önmagában is megállta volna a helyét. A fotózás alatt csorgott a nyálunk, utána pedig mindenfajta cizellálás nélkül estünk neki és a sütőtálból tunkoltuk ki a jobbnál jobb falatokat, a körülöttünk levő vendégsereg hathatós segítségével.

De hogy is készült ez a csoda? Íme:

Lassan sült birkanyak

Hozzávalók

  • 2,5 kg birkanyak (csontos)
  • 100 ml olíva olaj (extra szűz)
  • 1 ek szárított oregano
  • 1 ek citromhéj
  • 1 kk fokhagyma granulátum
  • 1 kk só
  • 1 kk őrölt bors

Elkészítése:

A fűszerpác hozzávalóit összekeverem.

A húst alufóliára teszem, majd a pácot szépen belemasszírozom, bevonom a hús felületét vele. Jó alaposan körbetekerem fóliával, majd öntöttvas edénybe teszem.

Nagyjából 3 dl vizet öntök a tálba, majd fedő alatt 3,5 órán keresztül 150 fokon kíméletesen sütöm.

Közben elkészítem a köretet.

Rozmaringos parázskrumpli

Hozzávalók:

  • 800 g parázsburgonya
  • 100 g vaj
  • ½ mk só
  • ½ mk bors
  • 1 mk citromhéj
  • ¼ citrom kifacsart leve
  • 1 ek friss rozmaring
  • 3 gerezd fokhagyma (finomra vágva)
  • 2 dl húsleves

Elkészítése:

A hozzávalókat, a leves kivételével összekeverem, majd a megmosott burgonyával együtt egy sütőtálban jól összeforgatom.

 Felöntöm nagyjából a burgonya feléig a húslevessel.

A közben elkészült húst óvatosan kicsomagolom, a benne lévő szaftot hozzáöntöm a burgonyához.

Ráteszem a húst a burgonya tetejére, meglocsolom a citromos szafttal, majd visszateszem a 150 fokos sütőbe fedő nélkül körülbelül 35-40 percre.

Eközben a burgonya vajpuhára párolódik, és kellemesen megpirul, a hússal együtt.

Jó étvágyat kívánok!

[cc_share]

Receptek

Mentás báránycomb steak  

Tovább folytatjuk a gasztronómiai kalandozást. Ezúttal Kalivoda Timi készített nekünk egy ínycsiklandó steak-et! Fogadjátok szeretettel! Ha húsételhez keresünk receptet, megannyi izgalmas ötletet találhatunk a receptkönyvekben és internetes recepttárakban, de...

bővebben

Báránysült mentamártással

Kóstold meg a különleges ízvilágát a frissen sütött, zsenge bárány combnak, melyet egy friss mentaszósz koronáz meg. Hagyd, hogy az ízek elkalauzoljanak egy gasztronómiai ízutazásra, amelyet ezúttal Annuskám álmodott meg! Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya 2...

bővebben

Ínyenc bárányburger fokhagymás majonézzel

A most következő receptet Kálci készítette el a számunkra. Fogadjátok szeretettel! "A hamburgerről él egy olyan tévhit, hogy egészségtelen. Nyílván azért alakult ki ez a kép, mert a gyorséttermek cukorral felfújt bucikban szinte zöldségek nélkül kínálják számunkra....

bővebben

További receptek

hoja

Élvezze a fenntartható húst!

Ezek a receptek ízletes és környezetbarát húsból készülnek. Fedezze fel, miért kedvez a legeltetés a fenntarthatóságnak és a vidékfejlesztésnek hazánkban.

Hol lehet megvásárolni
a bárány- és juhhúst?

Keresse meg a legközelebbi üzletet, és élvezze az egyedi ízt!