Lecsós gersli „rizottó” kolbászmorzsás bárány csevappal

A receptekkel kapcsolatos nagy érdeklődésre való tekintettel tovább folytatjuk gasztroblog-sorozatunkat. A blogok írója Mikes Márk sommelier, gasztroblogger, aki megosztja velünk élményeit, véleményét és néhány igazán izgalmas bevált receptjét is. Fogadjátok szeretettel!

Mikes Márk

Gasztroblog-sorozat Mikes Márkkal 10.

Lecsós gersli „rizottó” kolbászmorzsás bárány csevappal

A rizottó egy tipikusan olyan étel, mely annak ellenére, hogy alapvetően egyszerűnek mondható, már ami az elkészítését illeti, talán a legnagyobb eséllyel pályázik a luxusétel díjra, persze, ha lenne ilyen.

Talán nincs olyan ételféleség, mely ilyen elképesztően sokrétűen készíthető. Jómagam felsorolni sem tudom hányféleképp csináltam már életemben.
Képes vagyok az árnyalatokkal és az ízekkel olyan lelkesen játszani, mint egy kisgyermek, amikor színes krétával rajzol az aszfaltra.
Hihetetlen örömet okoz! Nem véletlenül van a privát étlapomon is szezononként minimum háromféle rizottó a vendégeim legnagyobb örömére.

A jó rizottó krémes, szaftos – talán ezt már mondani sem kell – ennek ellenére még mindig sokan készítenek sima főtt rizst rizottó néven.
Valamint az sem kérdés, hogy egy olyan „gasztro megszállottnak”, mint amilyen én is vagyok, a kreativitása természetesen nem állhat meg ott, hogy a rizottót kizárólag rizsből készítse.

Kevesen használják a mindennapokban az árpagyöngyöt, avagy a gerslit köretnek, pedig az egyik legizgalmasabb és legegészségesebb gabonafajta.
Főzelékbe, főleg sóletbe főzve, illetve töltött káposztában találkozhatunk vele általában, de köretként alapvetően ritka a konyhában.
Pedig ugyanúgy felhasználható, mint a rizs, nem beszélve arról, hogy a rizottóhoz hasonlóan működik kásás formában is, vagyis szenzációs „rizottó” készíthető belőle.

Mivel itt a szezon, nálunk nem telhet el hét, hogy ne ennénk lecsót, természetesen sült házi szalonnán párolva, mert az úgy jó.
Volt itthon gersli és a lecsó is már rotyogott, így hirtelen ötlettől vezérelve, azt találtam ki, hogy a lecsóból egy krémet készítek, a gersliből pedig az előző napi húsleves maradékából rizottót kreálok.

Azt gondoltam, ha ezt a kettőt kombinálom, nagy baj nem lehet belőle.
A fagyasztóban akadt még darált bárányhús, ebből egy villámgyors csevapot képzeltem el. Amíg kiengedett, összedobtam egy kolbászmorzsát, melyet érdekesnek gondoltam a csevaphoz, utólag kimondhatom, jó döntés volt, nagyszerű kis étel született.

Ritkán mondok ilyet a saját alkotásaimra, de szenzációs lett! (Nem is volt kérdés, hogy azonnal felkerült a privát étlapomra.)

Lecsókrém

Hozzávalók:

  • 500 g vöröshagyma
  • 500 g paprika
  • 200 g érett paradicsom
  • 50 g füstölt császárszalonna
  • 1 ek zsír
  • só, bors
  • 2 gerezd fokhagyma

Elkészítés:

A szalonnát és a zsírt fazékba tesszük, nagyon lassan lepirítjuk. Beletesszük a csíkokra vágott hagymát, majd 20 percig pároljuk, enyhén „karamellizáljuk”.


A karikákra vágott paprikát, valamint a paradicsomot is hozzátesszük, sózzuk, borsozzuk.

Fedő alatt puhára főzzük. Hozzákeverjük a lereszelt fokhagymát, majd még egyet „rottyantunk” rajta.

Még melegen turmixgéppel selymesre mixeljük.

Gersli „rizottó”

Hozzávalók:

  • 200 g gersli
  • 1 dl rozé
  • 1 ek zsír
  • 1 fej hagyma finomra vágva
  • 2 gerezd fokhagyma finomra vágva
  • 600 ml húsleves
  • só, bors
  • lecsókrém
  • petrezselyemlevél, újhagyma finomra vágva

Elkészítés:

A hagymát és a fokhagymát a zsírban 10 perc alatt ledinszteljük. Hozzátesszük a gerslit, 1-2 percig együtt pirítjuk a hagymákkal. Felöntjük a rozéval, hagyjuk, hogy elpárologjon az alkohol.

Borsozzuk, a leves sósságától függően sózzuk. A húslevest két deciliterenként adagoljuk hozzá, közben folyamatosan kevergetjük. Addig adagoljuk hozzá, amíg a húsleves elfogy, a gersli pedig kellemesen megpuhul. Én úgy szeretem, ha van egy kis „roppanása”, ez körülbelül 30 perc főzés. Amikor elkészült, hozzákeverjük a lecsókrémet, a petrezselymet, és az újhagymát.

Kolbászmorzsa

  • 50 g füstölt házi kolbász
  • 50 g kenyér felkockázva

A füstölt kolbászt karikákra vágjuk, serpenyőben pár perc alatt ropogósra pirítjuk. A kolbász kisült zsírján a kenyérkockákat is ropogósra sütjük. Késes aprítóba tesszük őket együtt, majd morzsa állagúra aprítjuk. Ha szükséges, száraz serpenyőben „dobálva” tovább szárítjuk.

Bárány „csevap”

  • bárányhús (comb, nyak, fartő, borda) darálva vagy késsel aprítva
  • só, bors, rozmaring
  • mustár

A húst kézzel összekeverjük a fűszerekkel, kisebb méretű csevapokat formázunk. Grillen vagy serpenyőben pár perc alatt megsütjük. Egy ecset segítségével vékonyan bekenjük a mustárral, majd a ropogós morzsába forgatjuk. Tálalásig 150 fokos sütőbe tesszük maximum 5 percre.

A krémes gerslivel tálaljuk, néhány szem grillezett koktélparadicsommal díszítjük.

Jó étvágyat!

[cc_share]

Receptek

Mentás báránycomb steak  

Tovább folytatjuk a gasztronómiai kalandozást. Ezúttal Kalivoda Timi készített nekünk egy ínycsiklandó steak-et! Fogadjátok szeretettel! Ha húsételhez keresünk receptet, megannyi izgalmas ötletet találhatunk a receptkönyvekben és internetes recepttárakban, de...

bővebben

Báránysült mentamártással

Kóstold meg a különleges ízvilágát a frissen sütött, zsenge bárány combnak, melyet egy friss mentaszósz koronáz meg. Hagyd, hogy az ízek elkalauzoljanak egy gasztronómiai ízutazásra, amelyet ezúttal Annuskám álmodott meg! Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya 2...

bővebben

Ínyenc bárányburger fokhagymás majonézzel

A most következő receptet Kálci készítette el a számunkra. Fogadjátok szeretettel! "A hamburgerről él egy olyan tévhit, hogy egészségtelen. Nyílván azért alakult ki ez a kép, mert a gyorséttermek cukorral felfújt bucikban szinte zöldségek nélkül kínálják számunkra....

bővebben

További receptek

hoja

Élvezze a fenntartható húst!

Ezek a receptek ízletes és környezetbarát húsból készülnek. Fedezze fel, miért kedvez a legeltetés a fenntarthatóságnak és a vidékfejlesztésnek hazánkban.

Hol lehet megvásárolni
a bárány- és juhhúst?

Keresse meg a legközelebbi üzletet, és élvezze az egyedi ízt!