Kínai húzott tészta, pirított fűszeres báránnyal

Gasztroblog-sorozat Mikes Márkkal 30.

A receptekkel kapcsolatos nagy érdeklődésre való tekintettel az új projektben is tovább folytatjuk gasztroblog-sorozatunkat. A blogok írója ismét Mikes Márk sommelier, gasztroblogger, aki megosztja velünk élményeit, véleményét és néhány igazán izgalmas bevált receptjét is. Fogadjátok szeretettel!

KÍNAI HÚZOTT TÉSZTA, PIRÍTOTT FŰSZERES BÁRÁNNYAL

Már sokszor morfondíroztam életemben azon, hogy vajon miért szeretünk főzni?

Mi jó is van abban, hogy akár órákat képesek vagyunk elbíbelődni egy étellel, őrizgetni a rotyogó fazekat, kóstolgatni közben, amelyet jó esetben is 10 perc alatt megeszünk a végén.

Nyilván, akik imádnak a konyhában tevékenykedni, nem is lehet kérdés, hogy a főzésnek rituáléja van. Ahol az egyszerűbb vagy nemesebb alapanyagok átalakulnak és a végén létrejön az alkotás. Bizony, alkotásnak gondolom, ugyanis a főzés nem pusztán ételkészítés, hanem olyan tevékenység, mely közben a boldogság érzete semmi mással nem hasonlítható össze. Maga a tudat, hogy valami finomat és szépet készítünk, fantasztikus érzés, plusz óriási várakozással tekintünk arra is, hogy megajándékozzuk vele szeretteinket.

Igen, egy jó ételt ajándékozunk. Akár magunknak, akár szeretteinknek, nem beszélve arról, hogy a legbizalmibb dolgok egyike ételt adni.

„Az vagy, amit megeszel!” -szól a mondás, és ebben maximálisan hiszek.

Törekszem a tiszta alapanyagok használatára, törekszem arra, hogy minél több dolgot saját kezemmel készítsek, majd, amikor ez megvalósul, földöntúli boldogsággal képes eltölteni az érzés, hogy alkothattam valami olyat, mely több, pusztán egy ennivalónál.

Nem tudom kedves olvasók, ti hogy vagytok ezzel, de nekem a tésztakészítés az egyik legnagyobb csoda még mindig a gasztronómia varázslatos világában. Kelt tészta kovásszal vagy élesztővel, sima gyúrt sós vagy édes tészta. Gyakorlatilag mindegy is, a lényeg az a szeretet és gondoskodás, ahogy nyúlok a tésztához. Ahogy átalakul, ahogy élettel telik meg, ahogy a sima lisztből és vízből kialakul egy új valódi élet. Jó tésztát nem lehet csak úgy összedobni, tényleg lelke van, és meghálálja a bizalmat.

A soron következő étel sem a csak rajta levő elképesztően jó ízek miatt érdekes elsősorban, hanem a kézzel húzott, vízből és lisztből létrejött, kínai stílusú tészta miatt is, mely egyszerűen össze sem hasonlítható a bolti tésztákkal.

No, persze az se mellékes, hogy mi van rajta! Ezt a receptet azért is szeretem, mert brutális ízkavalkád jellemzi, igazi távol-keleti umami bomba, melyet természetesen a papírvékonyra vágott, hirtelen pirított bárányhús emel az egekbe.

Lássuk, hogy készül az egyik kedvenc kínai stílusú tésztaételem!

Húzott tészta

  • 200 g liszt
  • ½ tk só
  • 110 ml víz

A vízben elkeverem a sót, majd beleteszem a lisztet. Egy fakanál végével elkezdem összekeverni, majd amikor elkezd összeállni, kézzel villámgyorsan kidolgozom. Elasztikus, rugalmas tésztát kell, hogy kapjak. Zacskóba teszem, majd szobahőmérsékleten 50 percig pihentetem.

A tésztát ezután háromfele vágom, majd egyenként kézzel vagy nyújtófa segítségével körülbelül fél cm vastagságúra kilapítom. Ezután a kis tészta csíkokat nagyon óvatosan elkezdem kihúzni, vagyis ideális vékonyságúra és hosszúságúra alakítom. Lisztezett felületen félreteszem a felhasználásig, vagy, ha később szeretnénk elkészíteni, akkor le is fagyaszthatjuk.

Fűszerkeverék

  • 1 tk köménymag
  • 1/2 tk szecsuáni bors
  • 1/2 tk koriander mag

A fűszereket egy száraz serpenyőben elkezdem pirítani, majd, amikor kellemesen illatozik, azonnal egy aprítógépbe teszem és finomra darálom.

Szósz

  • 80 ml étolaj
  • 2 ek rizsecet
  • 3 ek sötét szójaszósz
  • 50 ml főzőbor (shao hsing)

Az összetevőket egyszerűen csak összekeverem és felhasználásig félreteszem.

Pácolt bárányhús

  • 400 g báránytarja (vékony szeletekre vágva)
  • 1 ek főzőbor (shao hsing)
  • 1 tk só
  • 2 tk keményítő

A felszeletelt húsba jó alaposan beleforgatjuk az összetevőket, majd 15-20 percig pácoljuk.

Egyéb hozzávalók

  • 2 ek étolaj
  • 1 db nagyobb fej hagyma (szeletekre vágva)
  • 5 cm-es friss gyömbér (lereszelve)
  • 5 gerezd fokhagyma (feldarabolva)
  • 2 db zöld chilipaprika
  • 2 ek friss korianderzöld (apróra darabolva)

Étel elkészítése

A bepácolt húst kevés olajon, magas hőfokon lepirítjuk, majd kivesszük a serpenyőből. Beletesszük a hagymát, a gyömbért és a fokhagymát is. Pár perc alatt kellemesen megpirítjuk szintén.

Visszatesszük a húst, jól átforgatjuk az illatos hagymával. Beletesszük az előkészített fűszerkeveréket és a szószt is, közben folyamatosan keverjük.  

Beleforgatjuk a zöld chilit és a feldarabolt korianderleveleket, majd pár percig együtt pirítjuk a ragut.

A húzott tésztát forrásban lévő, sós vízben kifőzzük, majd lazán beleforgatjuk a raguba.

Jó étvágyat!

[cc_share]

Receptek

Mentás báránycomb steak  

Tovább folytatjuk a gasztronómiai kalandozást. Ezúttal Kalivoda Timi készített nekünk egy ínycsiklandó steak-et! Fogadjátok szeretettel! Ha húsételhez keresünk receptet, megannyi izgalmas ötletet találhatunk a receptkönyvekben és internetes recepttárakban, de...

read more

Báránysült mentamártással

Kóstold meg a különleges ízvilágát a frissen sütött, zsenge bárány combnak, melyet egy friss mentaszósz koronáz meg. Hagyd, hogy az ízek elkalauzoljanak egy gasztronómiai ízutazásra, amelyet ezúttal Annuskám álmodott meg! Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya 2...

read more

Ínyenc bárányburger fokhagymás majonézzel

A most következő receptet Kálci készítette el a számunkra. Fogadjátok szeretettel! "A hamburgerről él egy olyan tévhit, hogy egészségtelen. Nyílván azért alakult ki ez a kép, mert a gyorséttermek cukorral felfújt bucikban szinte zöldségek nélkül kínálják számunkra....

read more

További receptek

hoja

Élvezze a fenntartható húst!

Ezek a receptek ízletes és környezetbarát húsból készülnek. Fedezze fel, miért kedvez a legeltetés a fenntarthatóságnak és a vidékfejlesztésnek hazánkban.

Hol lehet megvásárolni
a bárány- és juhhúst?

Keresse meg a legközelebbi üzletet, és élvezze az egyedi ízt!