Gasztroblog-sorozat Mikes Márkkal 24.
A receptekkel kapcsolatos nagy érdeklődésre való tekintettel az új projektben is tovább folytatjuk gasztroblog-sorozatunkat. A blogok írója ismét Mikes Márk sommelier, gasztroblogger, aki megosztja velünk élményeit, véleményét és néhány igazán izgalmas bevált receptjét is. Fogadjátok szeretettel!
Különféle ízvilágok megszállottjaként nagy lelkesedéssel fogok akár több hetes kísérletezgetésbe is, hogy elérjem az általam tökéletes élményt, melyet egy jól eltalált étel képes nyújtani számomra. Ilyenkor gondosan jegyzetelek közben, nehogy kimaradjon valami, hiszen a lényeg a reprodukálás, főleg, ha az a cél, hogy másoknak is örömet tudjak ezáltal okozni.
Tartalomkészítőként is elsősorban az lebeg a szemem előtt, hogy mennyire nagy dolog az, ha valaki az én receptem által elkészített étellel ajándékozza meg a szeretteit, barátait. Hihetetlenül motivál a sok visszajelzés, hogy megcsinálták, és sikere volt az adott ételnek. Fantasztikus érzés, nem tagadom.
Rengeteg konyhát kipróbáltam, szerintem választani sem tudnék, hogy mely nemzet ételeit szeretem a legjobban.
Magyar, francia, olasz, közel- és távol keleti vonalon szinte nincs olyan alapanyag, melyből ne kóstoltam vagy készítettem volna az elmúlt évtizedekben valamilyen ételt, és persze azonnal tudnék is rengeteg tipikusat említeni.
Viszont szerintem nem csak én lennék bajban akkor, ha tipikus skandináv ételféleséget kellene megnevezni. Nyilván rengeteg észak európai étel van, de a magyar szájnak nem kérdés, hogy a svéd húsgolyó ugrik be elsőre, mely tényleg elképesztően finom.
Viszonylag sokat kutattam különféle receptúrákat, hogy vajon mitől olyan ellenálhatatlanul jó ez az ételféleség, s arra jöttem rá, hogy bizony olyan fűszerek kombinációjától, melyeket alapvetően soha nem párosítottam volna össze magamtól.
Az eredeti verzió vegyes (sertés-marha) darált húsból készül, és persze zseniális is, viszont, ha igazán extrát szeretnétek, akkor ne hagyjátok ki az ünnepek méltó koronájaként kezelt bárányhússal való verziót sem. Sokszor kommunikáljuk, hogy a juhhús karaktere annyira egyedi, hogy különösebben nem is kell fűszerezni, hiszen már eleve van egy „fűszeres” jellege.
Ebben a receptben a hús alapkaraktere a speciális fűszerekkel olyan fúzióba lép, melyet a fenomenális szóval tudnék jellemezni.
A hozzá készített édes mustárszósz a kakukkfüves házi feketecseresznyelekvárral együtt elképesztő ízélmény.
„Lazításképpen” szerepel ebben az ízkavalkádban a baconos párolt zöldbab, valamint a sütőben sült krumpliból készült püré. Ez így együtt pedig garantáltan mennyei.
Lássuk a teendőket:
Kakukkfüves feketecseresznyelekvár
Hozzávalók:
- 500 g fagyasztott feketecseresznye
- 100 g kristálycukor
- ½ kk friss kakukkfű
- ¼ mk citromsav
- x g pektin
Elkészítése:
A fagyos gyümölcsöt egy vastagfalú fazékba teszem, óvatosan felmelegítem, kiolvasztom. Hozzáöntöm a cukrot, majd hagyom, hogy elolvadjon benne. Beleteszem a kakukkfüvet, a citromsavat és a pektint is. Felforrósítom, majd nagyjából öt percig forralom. Eközben kellően be fog sűrűsödni a gyümölcs. Tiszta befőttesüvegbe teszem, lezárom.
Bárányhúsgolyó
Hozzávalók:
- 1 kg darált bárányhús (lapocka, comb)
- 1 kifli (morzsára aprítva)
- 1 közepes hagyma finomra vágva
- 2 gerezd zúzott foghagyma
- 2 egész tojás
- ½ mk őrölt bors
- ½ mk őrölt szerecsendió
- ½ mk őrölt szegfűbors
- 1 ek frissen aprított petrezselyemzöld
- 2 ml só
- 2 ek olívaolaj
- 50 g vaj
Elkészítése:
A darált húst jól elkeverem a hozzávalókkal, majd 25 g-os kis golyókat formázok belőlük.
A formázott golyókat az olívaolaj és a vaj keverékén három részletben kellemesen körbe pirítom, kiveszem a serpenyőből, félreteszem, amíg a mártást elkészítem.
Édes mustárszósz
Hozzávalók:
- 2 ek liszt
- 5 dl húsleves
- 2 dl főzőtejszín
- Só, bors
- 1 ek worcester szósz
- 1 ek szójaszósz
- 1 kk édes mustár
- Friss petrezselyemzöld
A kisült hús zsiradékéba teszem a lisztet, elkeverem, kicsit megbarnítom. Két három részletben hozzáöntöm a húslevest, közben habverővel selymesre keverem. Belekeverem a tejszínt, majd szép sorban a többi hozzávalót, közben folyamatosan keverem, hogy a krémes állaga megmaradjon.
Visszateszem a kisült húsgolyókat, pár percig főzöm együtt, hogy jól átmelegedjen.
Sült krumplipüré
Hozzávalók
- 1 kg burgonya
- 100 g vaj
- 2 dl tej
- só
Elkészítése:
A burgonyákat 160 fokos sütőben, nagyjából 50 percig sütöm. Hústűvel ellenőrzöm, hogy kellően megpuhultak- e? Ha igen meghámozom, és a vajjal együtt forrón krumplinyomóval pépesítem. Sózom, majd a tejet hozzáöntöm, és jól kikeverem.
(A sült krumpliból készült püré jóval karakteresebb, koncentráltabb, mint a vízben főtt változata, érdemes kipróbálni!)
Baconos zöldbab
Hozzávalók:
- 400 g fagyasztott zöldbab
- 100 g bacon
- Só, bors
Elkészítése:
A szalonnát egészen apró kockákra vágom, majd tapadásmentes serpenyőben ropogósra sütöm.
A zöldbabot sós forrásban lévő vízben megfőzöm, próbálom megtartani enyhén roppanósra az állagát. A kifőtt zöldbabot leszűröm, majd beleforgatom a sült baconbe, gondosan ügyelek, hogy a zsiradék, jól átjárja a zöldséget. Borssal fűszerezem, és ha szükséges sózom.
Kedvem és ízlésem szerint tálalom. Jó étvágyat!